Sukces to coś, co tylko z pozoru przychodzi „samo”. W rzeczywistości jest on kombinacją talentu, szczęścia oraz… ciężkiej pracy. O ile talent albo mamy, albo nie, o tyle z warunku ciężkiej pracy nikt nas nie zwolni; co więcej, bez niej nie pomogą nam ani fart, ani wrodzone zdolności. Aby jednak praca nad sobą i własnym warsztatem nie była aż tak ciężka, warto już na początku wyrobić sobie kilka pożytecznych nawyków, które usprawnią proces dochodzenia do doskonałości, sławy i grona milionerów.

Nawyk 1 – obserwacja

Prawda jest taka, że fotografem się nie bywa: albo się nim jest (i to przez cały czas), albo nie. Dobrym nawykiem jest zatem ciągłe obserwowanie otaczającego świata, i to nie tylko wtedy, gdy akurat przebywamy na egzotycznych wakacjach i zachwyci nas zachód słońca. Dla fotografa inspiracją może być wszystko: stokrotka na trawie, biegnące dziecko, staruszek w tramwaju, a nawet tak trywialne elementy, jak kałuże, rynny czy puste opakowania.

Nawyk 2 – rozwój

Fotografia to niezwykle wymagająca dziedzina życia: raz nabyte umiejętności z pewnością nie wystarczą, by być dobrym fachowcem przez resztę życia. Nowoczesne technologie bardzo szybko się zmieniają, więc całkiem łatwo jest zostać w tyle. Nie wspominając już o fakcie, że równie szybko, jak parametry techniczne, zmieniają się też trendy. Dobry fotograf musi zawsze być na bieżąco; powinien zatem śledzić blogi branżowe, czytać czasopisma, a także uczestniczyć w rozmaitych spotkaniach branżowych, targach czy pokazach.

Nawyk 3 – inspiracja

Fotograf to człowiek, który powinien znać się nie tylko na fotografii i dziedzinach ściśle z nią związanych, jak np. obróbka zdjęć. W rzeczywistości fotografia mocno czerpie z poprzednich epok, nie tyle kopiując stare pomysły, ile inspirując się nimi i wymyślając wariacje na ich temat. Swobodne poruszanie się po przeszłości, znajomość dawnych mód, w połączeniu ze współczesną techniką i najnowszymi trendami, pozwala na osiągnięcie bardzo spektakularnych efektów, i to nawet przy stosunkowo niskich nakładach.

Nawyk 4 – archiwizacja

Każdy, kto kiedykolwiek zapisywał efekty swojej pracy na dysku, pendrivie, laptopie itp. przynajmniej raz bezpowrotnie je stracił. A jeśli jeszcze tak się nie stało – wszystko przed nim. Prawda jest taka,że nowoczesny sprzęt ma swoje ograniczenia – jeśli więc spadnie nam z dużej wysokości, wpadnie do wody, albo zostanie przejechany/zgubiony/skradziony, nigdy nie odzyskamy tego, co było na nim utrwalone. Z tego właśnie powodu ZAWSZE należy posiadać przynajmniej dwie kopie swoich zdjęć. Najlepiej jest jedną zapisywać w tzw. chmurze, a drugą na dysku – wówczas mamy pewność, że utrata nośnika nie zrujnuje efektów naszej pracy.