Fotografia mody to niezwykle wdzięczna dziedzina sztuki – co oczywiście nie znaczy, że jest to łatwe zadanie, ani że każdy się do tego nadaje. Jeśli mamy zamiar zająć się tego rodzaju działalnością, a nawet uczynić z niej własny sposób na życie, przyjrzyjmy się, na co warto zwrócić uwagę, by jak najlepiej poradzić sobie na rynku.

Chemia

Każde przedsięwzięcie idzie znacznie szybciej, kiedy obie jego strony dobrze się ze sobą czują. Oczywiście, nie jest możliwe, by każda modelka i każdy fotograf natychmiast się polubili i zaczęli „nadawać na tych samych falach”. Tym niemniej, warto postarać się przełamać lody i wprowadzić możliwie swobodną atmosferę. Pozwoli to nie tylko na szczerą wymianę zdań, która stanowi tak naprawdę klucz do sukcesu, ale i sprawi, że praca będzie dla obu stron przyjemnością. Nie zawsze niestety udaje się nawiązać taki kontakt, ale warto o to zabiegać – w przeciwnym wypadku, zdjęcia wychodzą często sztuczne i bezosobowe, co wiąże się z koniecznością powtarzania ujęć oraz z rosnącą frustracją u wszystkich zainteresowanych.

Szybka selekcja

Jak wiadomo, podczas sesji wykonuje się setki zdjęć. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ koszt zatrudnienia wszystkich specjalistów, udania się na plan zdjęciowy, wykonania makijażu, fryzury itp. jest taki sam, niezależnie od tego, czy zrobimy dziesięć zdjęć, czy sto. Co oczywiste, nie wszystkie zdjęcia wyjdą dobre – dlatego podstawą sukcesu jest tutaj szybka i brutalna selekcja. Najlepiej jest wykonać ją jak najprędzej, i to w towarzystwie osoby, która zleca sesję (czyli niekiedy samej modelki). Takie komisyjne pochylenie się nad fotografiami w znacznym stopniu ułatwia pracę i pozytywnie wpływa na poziom satysfakcji klienta. Może się przecież zdarzyć, że fotografia będzie technicznie i artystycznie doskonała, ale zwyczajnie nie przypadnie do gustu osobie, która za nią płaci.

Staranna obróbka

Prawda jest taka, że sesja to tylko połowa pracy, jaką należy wykonać, aby otrzymać dobre fotografie. Drugą połowę wykonuje się przy komputerze, co jest może etapem mniej spektakularnym, ale równie istotnym. Co prawda, można poniekąd ułatwić sobie pracę, stosując gotowe filtry, ale praktyka pokazuje, że znacznie ciekawsze efekty można osiągnąć za pomocą programów do obróbki zdjęć, jak choćby kultowy Photoshop.

Uczyć się od najlepszych

Zawsze warto naśladować osoby, których pracę podziwiamy i szanujemy. Oczywiście, nie znaczy to, że mamy kopiować ich pomysły, bowiem naśladownictwo stanowi może najwyższą formę pochlebstwa, ale w świecie sztuki nazywa się plagiatem. Mimo to, zawsze warto mieć swoich idoli, i w granicach rozsądku, starać się dorównać do ich poziomu.