Fotografowanie jedzenia jest nie lada wyzwaniem, a nawet – sztuką. Jeśli myślicie, że apetyczne fotografie żywności, pojawiające się na reklamach czy portalach społecznościowych, to zdjęcia „cyknięte” od niechcenia telefonem, to jesteście w wielkim błędzie. Na szczęście, wszystkiego można się nauczyć, a fotografowanie żywności nie jest tu żadnym wyjątkiem. Przyjrzyjmy się zatem, jakie warunki trzeba spełnić, by wykonywać dobre fotografie reklamowe.

Ukryty przekaz

Esencją dobrej fotografii, a w szczególności fotografii reklamowej, jest wciąganie odbiorcy w pewną grę. Innymi słowy – zdjęcie ma przedstawiać pewien obiekt, na przykład makaron, ale jednocześnie powinno posiadać drugie dno, coś, co zasugeruje odbiorcy określony przekaz. Jeśli jednak wspomniany makaron ułoży się w jakiś kształt (np. w uśmiech), a przy okazji będzie wyglądał naprawdę smakowicie, dotrzemy do odbiorcy na dwóch poziomach; zrozumie on, że danie jest smaczne i skojarzy je z radością i szczęściem. Oczywiście, uśmiech nie wyczerpuje tematu – jedzenie może też przekazywać coś zupełnie innego, wciągać nas w grę słów, kolorów i skojarzeń.

Pozorny nieład

Żywność, podobnie, jak każdy inny element otaczającego nas świata, posiada swój „lepszy i gorszy profil”. Naszym zadaniem jest oczywiście wyłonienie tego lepszego, dlatego niczego nie wolno pozostawić przypadkowi: ułożenie pomidorków w sałatce albo apetycznie spływająca kropelka tłuszczu, wcale nie są wynikiem zbiegu okoliczności, ale efektem starannie dopracowanej wizji, która ma wywołać w nas określone skojarzenia. Co więcej, profesjonalni fotografowie żywności twierdzą, że aby wykonać dobre zdjęcie talerza zupy, niezbędne są nie tylko talerz i zupa, ale także pinezki, silikon, żelatyna, a nawet… kombinerki. Nie bez znaczenia jest również czas: pływające w zupie listki pietruszki lub bazylii po kilku minutach albo zatoną, albo przynajmniej zmienią kolor – w obu przypadkach nie będą jednak wyglądały apetycznie.

Pre-cooking

OK, wiemy już, że na zdjęciu nic nie jest zupełnie przypadkowe – skąd jednak mamy wiedzieć, ile czasu minie, aż wspomniana pietruszka pójdzie na dno? Oczywiście, z doświadczenia; w tym celu stosuje się procedurę, zwaną pre-cooking, czyli przygotowuje się potrawę „na próbę”, aby jeszcze przed rozpoczęciem właściwej sesji zdjęciowej rozeznać, jak zmienia się wygląd poszczególnych składników oraz w którym momencie prezentują się one najbardziej apetycznie. Dopiero znając te parametry, można przystąpić do przygotowania – oraz uwiecznienia – potrawy właściwej.