Jak zorganizować modową sesję zdjęciową? Jak sprawić, żeby wyglądała interesująco oraz profesjonalnie i na co zwrócić uwagę, planując tego rodzaju przedsięwzięcie? Jeśli takie właśnie pytania chodzą Wam po głowach, to dobrze trafiliście. Poniżej przedstawiamy bowiem krótkie poradnik, w jaki sposób, krok po kroku, przygotować taką sesję.

Krok 1 – znajdujemy specjalistów

Sesje zdjęciowa to przedsięwzięcie, które tylko z pozoru wygląda prosto; fotografia, która robi wrażenie „pstrykniętej od niechcenia”, gdzieś w przypadkowym miejscu i czasie,w rzeczywistości jest efektem ciężkiej pracy profesjonalistów, którzy użyli całej swojej wiedzy i doświadczenia, by zdjęcie wyszło „naturalnie”. Prawda jest taka, że przy komercyjnych sesjach zdjęciowych pracuje przynajmniej sześć osób: fotograf, asystent (czyli osoba, która ustawia lampy, trzyma blendę itp.), fryzjer, stylista, makijażysta, no i oczywiście modelka. Często zdarza się tak, że już gotowym zdjęciem zajmują się kolejni specjaliści, a więc grafik oraz retuszer

Krok 2 – znajdujemy modelkę

Model lub modelka, którzy wystąpią w naszej sesji zdjęciowej, powinni nie tylko nienagannie się prezentować, ale też spełniać wytyczne naszego klienta i pasować do wizerunku marki. Przy większych zleceniach najlepszą drogą do wyłonienia odpowiednich osób jest casting, natomiast przy tych mniejszych wystarczy portfolio. Pamiętajmy, że modelka to nie tylko ładna buzia czy ciało – ma to przede wszystkim być osoba, która umie sprzedawać, czyli taka, która potrafi zasugerować, że świetnie się czuje w prezentowanych ciuchach i dlatego warto w nie zainwestować.

Krok 3 – przygotowujemy plan zdjęciowy

Przeniesienie ubrań oraz całego niezbędnego sprzętu na plan zdjęciowy może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto zarezerwować sobie na ten krok odpowiednio dużo czasu. Osobną kwestią jest natomiast samo przygotowanie scenografii, a więc zakupienie odpowiednich rekwizytów, ustawienie świateł, itp.

Krok 4 – przygotowujemy modelkę

Pomimo, że dzisiejsze programy komputerowe potrafią zdziałać cuda, pamiętajmy, że znacznie łatwiej jest pomalować modelkę, niż „dorysować” jej urodę w komputerze. Z tego powodu makijaż powinien zostać wykonany niezwykle precyzyjnie oraz zostać bardzo mocno utrwalony. Tego rodzaju makijaż powinien ponadto uwzględniać oświetlenie, jakie będzie panowało na planie zdjęciowym, a także ogólną kolorystykę sesji.

Krok 5 – postprodukcja

Zdjęcia, jakie zostaną wykonane na planie, to tylko surowy materiał. Zanim trafią na stronę internetową bądź do katalogu, muszą jeszcze przejść przez ręce retuszera, albo przynajmniej grafika. Pamiętajmy też o ostrej selekcji – zwykle z kilkuset ujęć, wybiera się co najwyżej 20-30 najlepszych.