Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem fotografii. Można wręcz zaryzykować twierdzenie, że jest ono kwestią kluczową – brak oświetlenie, bądź jego nieumiejętne użycie, może całkowicie zmienić wymowę zdjęcia, a nawet zrujnować sesję zdjęciową. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając oświetlenie?

Przede wszystkim, idea

Każda sesja zdjęciowa przedstawia pewną ideę; zanim więc przystąpimy do działania, powinniśmy dokładnie sprecyzować, jaki efekt chcemy osiągnąć, co ma przedstawiać nasza fotografia, jaki klimat chcemy w niej zawrzeć, itp. Dopiero mając te dane, możemy myśleć o aranżowaniu konkretnego oświetlenia. Ta sama zasada dotyczy zresztą nie tylko oświetlenia, ale też innych elementów sesji, jak wybór pleneru, dobranie rekwizytów, makijaż itp. W zależności od tego, jakie założenia poczynimy, możemy dobierać odpowiedni balans bieli, stopień doświetlenia światła naturalnego itp.

Wyłonić szczegół

Światło podczas sesji zdjęciowej możemy też potraktować, jak pędzel; z jego pomocą możemy przecież podkreślić strukturę tkanin, wyłonić pewne rysy twarzy modelki, albo stylistyką i charakter jej makijażu. W każdym jednak przypadku, światło powinno, niczym precyzyjny laserowy wskaźnik, zaakcentować to, na czym nam najbardziej zależy. Najistotniejsze elementy fotografii muszą zostać odpowiednio wyeksponowane, szczególnie w przypadku, gdy nie znajdują się na pierwszym planie.

Budżet

Mimo, iż fotografia jest tak naprawdę dziedziną sztuki, w pewnym momencie idea spotyka się ona z brutalną rzeczywistością, a mianowicie z pytaniem o budżet. Jak pokazuje praktyka, często najistotniejszym elementem, definiującym rodzaj oświetlenia, jest właśnie budżet – i to od niego zależy konfiguracja całego sprzętu, jaki zostanie użyty w sesji, w tym również oświetlenia.

Dostępność planu zdjęciowego

Nie bez znaczenia są również okoliczności przyrody, czyli charakter planu zdjęciowego. Większość sprzętu jest ciężka, a jednocześnie wrażliwa na wstrząsy, skutkiem czego nie zawsze możliwe będzie zabranie na plan zdjęciowy takich elementów, jakich byśmy sobie tam życzyli. Może się też zdarzyć, że miejsce, w którym odbywać się będzie sesja, posiada pewne ograniczenia czasowe i wówczas zwyczajnie nie będzie czasu na długotrwałe rozstawianie sprzętu.

Wielkość planu

Wielkość planu zdjęciowego ma równie duże znaczenie, jak jego dostępność; generalna zasada jest taka, że im większy jest plan, tym trudniej jest rozplanować na nim oświetlenie. Znacznie łatwiej jest doświetlić niewielki plan i skupić się na wyłonieniu najistotniejszych detali, niż oświetlać wielką przestrzeń, co oczywiście generuje nie tylko wyższy poziom trudności, ale i znacznie większe koszty.